Brushetty z mini mozzarellą


Brushetty z mini mozzarellą

Składniki (na 4 porcje):

4 kromki chleba pszennego, 8 kulek mini mozzarelli, 8 sztuk pomidorków koktajlowych, pęczek świeżej bazylii, 1 duży ząbek czosnku, 4 łyżki oliwy (ta była aromatyzowana pieprzem)

Sposób wykonania:

Z chleba przygotować tosty, które należy natrzeć czosnkiem i posmarować oliwą. Czosnek po natarciu chleba rozgnieść w prasce. Pomidorki w miarę możliwości sparzyć i obrać ze skórki. Pokroić w cząstki i wrzucić do miseczki z czosnkiem. Porwać liście bazylii i pokroić mozzarellę na połówki. Wszystkie składniki wymieszać z oliwą i nałożyć na tosty.

Jedna sztuka zawiera:

Składniki podstawowe

Zawartość

Sole mineralne

Zawartość

Witaminy

Zawartość

Energia

221 kcal

Sód

  202 mg

A

 79 µg

Białko

3,9 g

Potas

  173 mg

E

 1,99 mg

Tłuszcze

14,2 g

Wapń

  15 mg

B1

 0,098 mg

Węglowodany

21,8 g

Magnez

 15  mg

B2

 0,069 mg

Błonnik

2,1 g

Żelazo

  0,7 mg

B3

 0,74 mg

Cholesterol

11 mg

Cynk

  0,56 mg

Kwas foliowy

 27,8 µg

             

 

Ciekawostka:

Bazylia w starożytnej Grecji nazywana była zielem królewskim, co świadczyło o jej randze i znaczeniu. Widziano w niej roślinę sakralną i ozdobną. Przez dłuższy czas traktowano ją nieufnie, ponieważ wierzono, że ma zdolność rodzić skorpiony i inne szkodliwe i niebezpieczne owady. Z czasem jednak dostrzeżono jej zalety lecznicze. Do Polski trafiła w XVI wieku, przywieziona przez włoskich kucharzy.

Jest świetnym środkiem na pobudzenie apetytu. Stosuje się ją także w chorobach górnych dróg oddechowych, zapalenia dróg moczowych, nieżycie żołądka, we wzdęciach i zaparciach. Zewnętrznie do płukania gardła, odświeżających kąpieli poprawiających wygląd skóry oraz pielęgnacji gojących się ran.