Kwas oleinowy


Kwas oleinowy

To główny składnik frakcji tłuszczowej najzdrowszych tłuszczów świata - oliwy i tranu, a zarazem jeden z najpopularniejszych leków przeciwmiażdżycowych.Kwas oleinowy to również jeden z tradycyjnych składników kosmetycznych. Od wielu lat jest niezastąpiony przy produkcji kosmetyków, a jego właściwości są doceniane już od dawna.

Oliwa zawiera do 70% kwasów tłuszczowych nienasyconych, co oznacza, że posiadają one w cząsteczce co najmniej jedno podwójne wiązanie. Pośród kwasów nienasyconych w oliwie około 80% stanowi kwas oleinowy. To on, jako główny składnik oliwy odpowiada za jej właściwości lecznicze. Do pozostałych zaliczamy kwasy tłuszczowe: palmitynowy, linolowy, stearynowy i arachidonowy.W 100 g oliwy znajduje się około 10 g tych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które w połączeniu z jednonienasyconym kwasem oleinowym obniżają krzepliwość krwi.

Kwas oleinowy, przeważający we frakcji tłuszczowej oliwy, reprezentuje kwasy jednonienasycone omega-9 (n-9), mające wysoką wartość dietetyczną, gdyż regulują poziom lipidów i cholesterolu we krwi. Jest jasnożółtą cieczą, która utlenia się w kontakcie  z powietrzem i nie rozpuszcza się w wodzie.

Dzienne zapotrzebowanie na kwas oleinowy wynosi 26 g, co stanowi 36% wszystkich kwasów tłuszczowych i minimum 12% całodziennego zapotrzebowania na energię przy diecie 2000 kcal.

Zapobiega chorobom cywilizacyjnym

Udowodniono, że kwasy jednonienasycone wykazują działanie przeciwzapalne, dzięki czemu pomagają przeciwdziałać rozwojowi miażdżycy i chorób serca m.in. przez rozrzedzanie krwi i zmniejszanie skłonności do zakrzepów. Wspomagają także kontrolę poziomu cukru we krwi. Wpływają korzystnie na profil lipidowy, obniżają zawartość trójglicerydów, cholesterolu całkowitego, cholesterolu frakcji LDL i VLDL oraz wolnych kwasów tłuszczowych, działają antyarytmicznie, mają korzystny wpływ na ciśnienie krwi oraz wykazują korzystny wpływ na śródbłonek naczyń.

Kwas oleinowy stanowi również ważne źródło silnych przeciwutleniaczy. Działa antyoksydacyjnie, niszcząc wolne rodniki sprzyjające przedwczesnemu starzeniu się organizmu. Właściwości przeciwutleniające odpowiadają także za wzmocnienie systemu odpornościowego. Wspomaga również pamięć. Wpływa korzystnie na zapamiętywanie oraz poprawia zdolność koncentracji. Świetnie sprawdza się więc jako środek w zaburzeniach pamięci i chorobie Alzhaimera.

W walce z rakiem

Poza tym naukowcy z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Northwestern w Chicagoudowodnili, że oliwa, a przede wszystkim zawarty w niej kwas oleinowy przeciwdziała rakowi piersi. Zespół pod kierunkiem dra Javiera Menedeza zbadał w warunkach laboratoryjnych wiele wyizolowanych komórek nowotworowych. Okazało się, że kwas oleinowy występujący w oliwie z oliwek redukuje w istotny sposób ilość genu rakotwórczego, wyróżnionego już dawniej, nazwanego Her-2/neu (znanego też jako erb B-2). Podwyższony poziom genu Her-2/neu występuje w przypadku 20% kobiet chorych na raka piersi. Gen ten związany jest ze szczególnie agresywną postacią tej choroby. Przeprowadzone badania wykazały również, że kwas oleinowy nie tylko neutralizuje gen her-2/neu, ale również wzmaga skuteczność terapii wykorzystującej do walki z rakiem antyciała o nazwie herceptin.

Dla pań i panów

Kwas oleinowy znajduje również szerokie zastosowanie w kosmetologii. Stosuje się go do wyrobu mydeł, kremów, balsamów do ciała, mleczek ilotionów. Zmiękcza naskórek, wygładza i nawilża skórę oraz jest emolientem. Oznacza to, że należy do związków głęboko nawilżającychi wygładzających skórę na długi czas. Emolienty chronią skórę przed utratą wody, regenerują ją i uzupełniają płaszcz lipidowy na jej powierzchni.

Kwasem oleinowym można pokonać także łysienie. Wraz z kwasem azelainowym oraz wyciągiem z Saw Palmetto tworzy silną grupę naturalnych inhibitorów dihydrotestosteronu (DHT). Dzięki temu hamuje aktywność 5AR - enzymu odpowiadającego za przekształcenie testosteronu w szkodliwą dla mieszków włosowych formę androgenu. Ponadto łagodzi podrażnienia i usprawnia krążenie skóry głowy. Dobrym środkiem zawierającym kwas oleinowy jest ProcerinFoam XT. To innowacyjna i wygodna w użyciu pianka do włosów, która zwalcza objawy i przyczyny łysienia androgenowego. Przeciwdziała wypadaniu włosów oraz stymuluje ich ponowny odrost. Włosy stają się grubsze i lśniące, bez skłonności do ponownego przerzedzania.

Karolina Sienkiewicz