Sałatka hiszpańska


Sałatka hiszpańska

Włoski ser, grecki sos, francuska musztarda… Wszystkie te składniki podkreślają smak wspaniałej hiszpańskiej sałatki z przepisu pani Wandy Siedleckiej ze Słupska, która długie lata mieszkała w tym słonecznym kraju i zaprezentowała mi ten przepis.

Składniki (dla 2 osób):

2 kulki sera mozzarella, 2 średniej wielkości pomidory, sos grecki na bazie 3 łyżek wody i 3 łyżek oliwy, łyżeczka musztardy francuskiej

Sposób wykonania:

Na półmisku ułożyć pokrojoną w plastry mozzarellę. Sparzyć, obrać ze skóry i pokroić w plastry pomidory. Ułożyć na plastrach sera. Przygotować sos grecki według przepisu na opakowaniu i dodać do niego łyżeczkę musztardy francuskiej.

Porcja (100 g) zawiera:

Składniki podstawowe

Zawartość

Sole mineralne

Zawartość

Witaminy

Zawartość

Energia

99 kcal

Sód

31,7 mg

A

84,3 µg

Białko

5,4 g

Potas

223,3 mg

E

1,56 mg

Tłuszcze

7,4 g

Wapń

31,5 mg

B1

0,04 mg

Węglowodany

3,8 g

Magnez

10 mg

B2

0,14 mg

Błonnik

0,86 g

Żelazo

0,46 mg

B3

0,72 mg

Cholesterol

4,2 mg

Cynk

0,44 mg

Kwas foliowy

33,64 µg

             

 

Ciekawostka:

Musztarda francuska zawiera całe ziarna gorczycy białej. Pochodzi z krajów śródziemnomorskich. Obecnie uprawiana jest w środkowej i zachodniej Europie oraz w Ameryce Północnej. Stosuje się ją w przewlekłych stanach zapalnych żołądka i jelit, zaburzeniach trawienia, zaparciach oraz chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Jest dobrym surowcem śluzowym, powlekającym. Sprawdza się również jako środek wykrztuśny i rozrzedzający wydzielinę w chorobach płuc.

Karolina Sienkiewicz