Grillowane sardynki


Grillowane sardynki

To kolejna specjalność kuchni hiszpańskiej i jedno ze sztandarowych dań kuchni portugalskiej. Smakują wybornie.

Składniki:

5 sztuk świeżych sardynek, 2 cytryny, 100 ml oliwy, dodatkowa oliwa do skropienia ryb, kilka gałązek świeżej kolendry, grubo mielona sól morska, pieprz różowy, pieprz czarny, pieprz cytrynowy

Sposób wykonania:

Sardynki oczyszczone z wnętrzności i łuski nacieramy solą, rozgniecionym pieprzem różowym i czarnym. Z cytryn wyciskamy sok, dodajemy podobną ilość oliwy oraz kolendrę. Taką marynatą dość intensywnie nacieramy ryby, najlepiej pędzlem podczas grillowania. Grillujemy najlepiej na grillu z otwartym żarem, z każdej strony. Dbamy, by sardynki zbytnio się nie przypaliły. Należy pamiętać, że każde odwrócenie ryby musi być poprzedzone pędzlowaniem. Podajemy z ulubionymi dodatkami.

Jedna sztuka (90 g) zawiera:

Składniki podstawowe

Zawartość

Sole mineralne

Zawartość

Witaminy

Zawartość

Energia

278 kcal

Sód

329 mg

A

44,1 µg

Białko

21,7 g

Potas

349 mg

E

3,6 mg

Tłuszcze

22,5 g

Wapń

297 mg

B1

0 mg

Węglowodany

0 g

Magnez

41,4 mg

B2

0,3 mg

Błonnik

0 g

Żelazo

2,4 mg

B3

5,9 mg

Cholesterol

70,2 mg

Cynk

2 mg

Kwas foliowy

7,2 µg

             

 

Ciekawostka:

Mięso sardynek zalicza się do jednych z najbardziej zasobnychw cenne kwasy tłuszczowe n-3 (3700 mg w 100 g mięsa). Syntetyzowane są z nich bardzo ważne cząsteczki ogrywające istotną rolę w utrzymaniu homeostazy organizmu - eikozanoidy. Są ważnymi cząsteczkami sygnałowymi, wykazują silne działanie przeciwzapalne i ochronne na układ nerwowy oraz właściwości sprzyjające ustępowaniu w nim niepokojących zmian. Eikozanoidy odgrywają ważną rolę w różnych funkcjach komórkowych, np. w zdolności płytek krwi do agregacji, kierowaniu ruchem krwinek oraz w kontrolowanym wzroście i różnicowaniu komórek. Dlatego coraz częściej podkreśla się ich rolę w zapobieganiu: miażdżycy, zaburzeniom rytmu serca,nagłej śmierci wywołanej arytmią, nowotworom, chorobom wynikłym z długo utrzymującego się stanu zapalnego, reumatoidalnemu zapaleniu stawów, łuszczycy, atopowemu zapaleniu skóry, nieswoistym zapaleniom jelit, astmie i alergii, cukrzycy, otyłości, depresji, schizofrenii, chorobom Alzheimera i Parkinsona czy zespołowi nadpobudliwości psycho-ruchowej (ADHD).

Karolina Sienkiewicz