Oliwy aromatyzowane


Oliwy aromatyzowane

Oliwa nie musi i nie powinna być nudna! Codziennie może smakować inaczej. Zależy to od rodzaju ziół, jakimi ją aromatyzujemy. W zależności od użytych składników nabiera też odmiennych właściwości leczniczych. W zasadzie można dosypać każde zioło lub przyprawę, ale najczęściej dodaje się czosnek, cebulkę, liście laurowe, pieprz ziarnisty, chili, bazylię, tymianek i oregano.

Oliwa aromatyzowana może stanowić prawdziwą ozdobę stołu. W sklepach mamy naprawdę wielki wybór buteleczek i dozowników do oliwy. Wystarczy na dno przezroczystego najlepiej naczynia wsypać troszkę wysuszonych przypraw, by następnego dnia oliwa nabrała cudownego ich aromatu.

Czosnek i cebulka

Drobno posiekana cebulka i ząbki czosnku są przyprawami o bardzo silnym oddziaływaniu na organizm. Cebula chroni przed zaziębieniem, leczy anginę i inne schorzenia dróg oddechowych. Zwiększa stężenie dobrego cholesterolu HDL, ma więc właściwości przeciwmiażdżycowe. Przeciwdziała nadmiernej krzepliwości krwi. Cebula nie tylko zapobiega zlepianiu się płytek krwi, lecz także ułatwia rozpuszczanie skrzepów. Odkaża jamę ustną i przewód pokarmowy, ułatwia trawienie i zapobiega zaparciom.

Czosnek równie skutecznie leczy przeziębienia i ułatwia oddychanie, łagodzi kaszel, leczy zapalenie oskrzeli, a nawet katar. Ma właściwości antyrakowe. Działa jak najlepszy antybiotyk. Regularne jedzenie czosnku powstrzymuje zarastanie naczyń krwionośnych. Może również udrożnić chore naczynia tętnicze i pomaga uzyskać częściowy powrót do zdrowia. Obniża ciśnienie tętnicze krwi i stężenie cholesterolu. Działa rozkurczająco na mięśnie gładkie. Przedłuża czas krzepnięcia krwi i zwiększa aktywność fibrynolityczną osocza.

Liście laurowe

To liście wawrzynu szlachetnego – krzewu rosnącego w rejonie Morza Śródziemnego. Charakteryzują się nieco gorzkim i ostrym smakiem. Wykazują działanie bakteriobójcze. Stosuje się je w zaburzeniach ukrwienia, kaszlu oraz w chorobach skóry i chorobach reumatycznych.

Pieprz ziarnisty

Oliwa aromatyzowana pieprzem, zwłaszcza kolorowym, cieszy oczy i smakuje wprost wybornie. Kolorowy pieprz, poza czerwonym (kajeńskim) to wszystko ziarenka pieprzu czarnego, tylko zbierane w różnym stadium rozwoju owocu. Najbardziej ostre, czarne ziarenka pozyskuje się z owoców niedojrzałych, suszonych i fermentowanych. Zawierają najwięcej piperyny – odpowiadającej za pikantny smak substancji o działaniu bakteriobójczym, rozgrzewającym i ułatwiającym trawienie. Łagodniejszy jest pieprz biały - dojrzałe owoce, pozbawione już niemal piperyny oraz pieprz zielony – niedojrzałe zielone nasiona marynowane w kwasie octowym lub mlekowym albo konserwowane solanką.

Chili

Za jej ostry smak odpowiadakapsaicyna, która ma własności drażniące i rozgrzewające skórę i błony śluzowe. Wywołuje uczucie ciepła i zaczerwienienie skóry i błon śluzowych, jednak nie powoduje ich stanu zapalnego. Silnie piekący smak, jaki odczuwamy przyspożyciu chili wywołany jest przez podrażnienie zakończeń czuciowych oraz termicznych nerwów. Drogą odruchową powoduje to rozszerzenie naczyń krwionośnych błon śluzowych i skóry oraz położonych pod nimi narządów. Kapsaicyna drażni błonę śluzową żołądka, wzmaga apetyt i wydzielanie soków żołądkowych, ułatwiając trawienie.

Bazylia

Ma miły, korzenny, słodkawy i pikantny smak i zapach. Poprawia trawienie i ułatwia przyswajanie pokarmu. Działa przeciwskurczowo, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa słabo wiatropędnie, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Powszechnie uważa się, że uśmierza objawy depresji, poprawia nastrój i dodaje sił. Stosuje się ją w łagodnych zaburzeniach trawiennych, wzdęciach oraz przy niedoborze soku żołądkowego.

Tymianek

Charakteryzuje się silnym aromatem i ostrym smakiem. Wykazuje działanie bakterio- i grzybobójcze oraz wykrztuśne. Używa się go w kaszlu i innych dolegliwościach gardła – pomaga zniwelować chrypkę. Poprawia apetyt i ułatwia trawienie. Zawarte w liściach substancje wykazują również działanie przeciwutleniające, co oznacza, że silnie wymiata wolne rodniki tlenowe, zapobiegając rozwojowi chorób cywilizacyjnych.

Oregano

Wykazuje działanie wykrztuśne, dezynfekujące, przeciwbiegunkowe, moczopędne, przeciwskurczowe, wiatropędne i odtruwające organizm. Bardzo pozytywnie wpływa na funkcjonowanie przewodu pokarmowego, zwłaszcza jelit. Stosowane jest przy atonii jelit, nadmiernej fermentacji, bębnicy, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz niedoczynności wątroby.

mgr Karolina Sienkiewicz

Zdjęcie aromatyzowanej oliwy pochodzi z portalu "Rodzina w kuchni": http://rodzinkawkuchni.blox.pl/2012/07/Aromatyzowane-oliwy.html