Śródziemnomorska sałatka ryżowa


Śródziemnomorska sałatka ryżowa

Składniki:

250 g ryżu basmati, 100 g zielonego groszku (najlepiej mrożonego), 1 czerwona papryka, filet z mintaja, 100 g zielonych i czarnych oliwek z zalewy, 6 łyżek oliwy, świeżo wyciśnięty sok z cytryny, świeżo mielony czarny pieprz, sól

Sposób wykonania:

Ryż dobrze płuczemy pod bieżącą wodą. Zagotowujemy w garnku wodę i wrzucamy ryż. Gotujemy do miękkości, około kwadrans. Odcedzamy, dwukrotnie dobrze przepłukujemy na sicie zimną wodą, zostawiamy do ocieknięcia. W tym samym czasie dusimy na patelni pod przykryciem filet z mintaja doprawiony solą, pieprzem i cytryną. Groszek wsypujemy do rondelka z gotującą wodą, gotujemy kilka minut, przepłukujemy na sicie zimną wodą i przekładamy do garnka z zimną wodą, by nie stracił koloru. Odcieknięty ryż i przecedzony groszek przekładamy do miski, dodajemy paprykę i mintaja porwanego na kawałki, posiekane oliwki, oliwę i sok z cytryny. Doprawiamy solą i pieprzem, mieszamy, całość schładzamy, podajemy z pieczywem.

Jedna porcja (300 g) zawiera:

Składniki podstawowe

Zawartość

Sole mineralne

Zawartość

Witaminy

Zawartość

Energia

647 kcal

Sód

  939,9 mg

A

 421,3 µg

Białko

15,4 g

Potas

  549,3 mg

E

 7 mg

Tłuszcze

34,1 g

Wapń

  49,3 mg

B1

 0,2 mg

Węglowodany

75,9 g

Magnez

  53,5 mg

B2

 0,22 mg

Błonnik

6,1 g

Żelazo

  2,4 mg

B3

 3,27 mg

Cholesterol

27,3 mg

Cynk

  2,3 mg

Kwas foliowy

 87,6 µg

 

Ciekawostka:

Ryż basmati, pomimo tego, że charakteryzuje się śnieżnobiałym kolorem, zdecydowanie różni się właściwościami od zwykłego białego ryżu. Jest uprawiany u podnóża Himalajów, w czystym środowisku, gdzie pola uprawne są zasilane wodą z górskich strumieni. Niezwykłe jest to, że jego ziarna rosną wzdłuż, a nie wszerz. Jego odmienna struktura powoduje, że w czasie trawienia zawarte w nim węglowodany nie przyswajają się zbyt szybko, i podobnie jak brązowy ryż posiada średni indeks glikemiczny (IG 50 – dla porównania biały ryż ma IG 70) i nie powoduje skoków glikemii. Z tego powodu jest bardzo mile widziany w diecie osób chorych na cukrzycę.