Mule w białym winie


Mule w białym winie

Składniki:

800 g świeżych muli, 250 ml wytrawnego białego wina, 2 posiekane szalotki, 3 ząbki drobno posiekanego czosnku, 1 łyżka oliwy, 1 pęczek posiekanej natki pietruszki, sól morska i świeżo zmielony pieprz

Sposób wykonania:

Mule moczymy w zimnej wodzie przez około 20 min, następnie dokładnie myjemy szczoteczką, usuwając wszelkie narośla i zwisające z muszli kłaczki. Wszystkie uszkodzone i obtłuczone muszle wyrzucamy. Jeżeli któreś z muszli są otwarte, to stukamy nimi lekko w blat, jeśli w ciągu kilku minut się nie zamkną, to również je wyrzucamy. W dużym garnku rozgrzewamy oliwę, dodajemy szalotki i czosnek, podsmażamy przez 2-3 min, dolewamy wino i doprowadzamy do wrzenia, doprawiamy solą i pieprzem. Wkładamy mule, przykrywamy pokrywką i gotujemy przez 5-6 min, potrząsając garnkiem od czasu do czasu, aż wszystkie muszle się otworzą. Jeżeli któraś z muszli pozostała zamknięta, to na wszelki wypadek wyrzucamy ją, mogła być nieświeża. Przekładamy na talerze, polewamy sosem z garnka i posypujemy zieloną pietruszką. Serwujemy ze świeżo upieczoną bagietką czosnkową.

Porcja (100 g mięsa bez muszli) zawiera około:

Składniki podstawowe

Zawartość

Sole mineralne

Zawartość

Witaminy

Zawartość

Energia

 172 kcal

Sód

 674 mg

A

304 µg

Białko

 24 g

Potas

 334 mg

E

- mg

Tłuszcze

 8 g

Wapń

 33 mg

B1

- mg

Węglowodany

 7 g

Magnez

 37 mg

B2

- mg

Błonnik

 1 g

Żelazo

 6,7 mg

B3

- mg

Cholesterol

 32 mg

Cynk

 - mg

Kwas foliowy

- µg

 

Ciekawostka:

Mule to potoczna nazwa omułków jadalnych - mięczaków z rodzaju zaliczanego do gromady małżów, występujących w morzach prawie całej kuli ziemskiej. W zależności od rejonu występowania omułki osiągają różne rozmiary, np. omułek bałtycki nie przekracza zazwyczaj 3-5 cm długości muszli, gatunki atlantyckie dochodzą do 15 cm długości.

Wszystkie owoce morza, także omułki, są szczególnie atrakcyjnym pokarmem dla dzieci, osób aktywnych fizycznie i ludzi w podeszłym wieku. Ostatnie badania dowiodły, że ich spożywanie zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru mózgu i nadciśnienia tętniczego.